16 Ekim 2015 Cuma

Çocukla Seyahat / Araba Koltuğu Problemleri

 Küçük çocukla araba ile seyahate çıkma fikri, pek çoğumuz için stres kaynağıdır. Bebeklikten yeni çıkmış, hayatı yeni yeni keşfetmeye başlayan miniği ikna etmek veya kontrol altına almak zordur.

 Gün içerisinde evde veya dışarda oyalanacak bir şeyler bulması ne kadar mümkünse, seyir halinde bir araba koltuğunda oturarak saatlerce vakit geçirmesi onun için o kadar zordur. Bir de benim gibi hareketli bir çocuğunuz varsa, bu durum sizi daha da zorlayabilir. Şimdi gelelim araba ile seyahat konusu ile ilgili püf noktalara.Araba Koltuğu Şart!

 Ne olursa olsun, çocuklar seyir halinde bir arabada, araba koltuğuna oturmalı. Bu konu kesinlikle esnetilebilecek bir konu değil. Türkiye'de bununla ilgili cezalar olsa da, insanlar ne yazık ki pek önemsemiyor. Yolda giderken araba içinde gezen hatta daha kötüsü ön koltukta kucakta oturtularak yola devam eden pek çok araca rastlıyoruz. Unutmayın ki, siz ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, başkaları sizin kadar dikkatli olmayabilir. Trafik kazası sonucu ölen çocuklar ile ilgili haberler bunun kanıtı. Önce Güvenlik.!

"Araba Koltuğuna Oturmuyor. Ne Yapabilirim?"

 Bu konuda çocuklar zorlayıcı olabiliyor. Hatta seyahati çekilmez hale getirip, türlü duygu sömürüleri ile bizi ikna etmeye çalışabiliyorlar. Artık bu vaziyetten bunalan biz ebevynler bıkma noktasına gelebiliyoruz.

 Bununla ilgili en iyi çözüm, araba koltuğuna oturma konusunda asla taviz vermemektir. Nasıl ki tuvaletini tuvalete yapması, yemeğini yemesi, ellerini yıkaması bir zorunluluksa, araba koltuğuna oturmakta aynı tip zorunluluk olduğunu hissetirmek gerekiyor.

 Bu durumu çözümlemenin en kolay yolu bebeklikte alıştırmaya çalışmaktır. Bebeklikte alıştırılan pek çok şey zaman ilerledikçe de devam eder. Hatta öğle veya gece uykularını arabada uyutmaya çalışmak zamanla bu konuda rahat etmenizi sağlayacaktır. Ama alışmadıysa ve yeni yeni öğreniyorsa, bu konuda kararlı olduğunuzu ve araba koltuğuna oturmadan hiçbir yere gidemeyeceğini belirtmeniz gerek. Eğer bir seyahat planınız var ve araba koltuğu alışkanlığı yoksa bir kaç ay önceden alıştırmaya başlayabilirsiniz. Özellikle sevdiği yerlere götürürken araba koltuğuna oturması gerektiğini şart gösterip teşvik edebilirsiniz.

"Araba Koktuğundan İnmek İçin Ağlıyor, Eyvah!"

 Kimi zaman yolda avazı çıktığı kadar bağırıp, ağlayabilir. Hatta öyle yerlerde ağlarlar ki kenara çekip durabileceğiniz yer bile olmaz. Böyle durumda sakın kemerlerini çözmeyin! Çözüp salarsanız bunu hep yapacaktır. Bırakın ağlasın, sabırlı olun, sakin olmasını söyleyin, siz konuştukça daha çok sinirleniyorsa ikna etmeye çalışmayın kendi haline bırakın. Zaten bir kaç dakika sonra yorulup sakinleşecektir. O zaman tatlılıkla konuşup rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Ve en yakın mola yeri veya kenarda durup hava aldırın. Böylelikle onun canı istediğinde değil, yolda müsait bir yer olduğunda arabanın durabileceğini öğrenecektir.

 "Araba Koltuğuna Oturuyor Ama Çabuk Sıkılıyor!"

 En başta dediğim gibi, bir çocuğu seyir halinde bir koltukta saatlerce oturtmak zordur. Bu yüzden yola biraz daha erken çıkıp mola verebileceğiniz yerleri önceden belirleyin. Hatta mola yerine gelmeden çocuğa bilgi verirseniz bir beklenti içerisinde olacağından koltuğuna oturup ısrar etmekten vazgeçecektir. "Benzinciyi geçtikten sonra, şarkı bittikten sonra..." gibi. Mola olarak 3 saatte 1 mola vermeniz daima iyi olacaktır. Hem çocuğun kan dolaşımı hem de rahatlaması için arabadan çıkarıp biraz yürütebilir veya etrafı gezdirebilirsiniz.

 "Araba Koltuğunda Nasıl Oyalayabilirim?"

 Bunun için önce bir çanta hazırlayabilirsiniz. Ayrı ayrı poşetlere konsept olarak sevdiği oyuncakları veya kitapları yerleştirin. Hatta sevdiği bir kaç oyuncağı bir kaç hafta öncesinden saklayıp, seyahet sırasında oynaması için verin. Çocuklar sürprizleri çok sever. Kapalı kutu veya poşetlere daha önceden aldığınız veya bilmediği oyuncakları koyabilirsiniz. Bunun için pahalı bir şeyler almanıza gerek yok. Evde de basit oyunlar veya oyuncaklar hazırlayabilirsiniz. Tabletler kurtarıcı olabiliyor bazen. Yolculuk sırasında ebeveyn kontrollü oyunlar ve sevdiği çizgi filmleri yükleyebilirsiniz. Özellikle koltuk arkasına takılan tablet tutucular işinize yarayacaktır. Artık otobüs ve uçaklarda bile var olan bu sistemi arabanıza rahatlıkla kurabilirsiniz.

 Arabada çocuğu oyalamanın bir diğer tekniği, onunla konuşmak, oyunlar oynamak veya şarkı söylemek. Böylelikle yolculuğun aslında o kadar sıkıcı bir şey olmadığını öğrenecektir. Yolculuk sırasında sevdiği şarkıları çalabilir veya hikayeler dinletebilirsiniz.

Yolculuk Sırasında Atıştırma

 Çocuklar yolculuk sırasında atıştırmayı çok severler. Bunun için küçük kutu veya kaplara küçük atıştırmalıklar koyabilirsiniz. Özellikle sızdırmayan matara ve plastik kaplar işinize çok yarayacaktır. Atıştırmalıkları mümkünse akıtıp bulaştırmayacağı hatta elle yiyebileceği şekilde hazırlayın. Kuruyemiş, kraker, küçük kurabiye ve poğaçalar, üzüm gibi taneli meyveler hoşuna gidecektir. Arabada muhakkak ulaşılabilir yerlerde ıslak mendil, kağıt havlu, yedek kıyafet bulundurun. Bunlar için özellikle koltuk arkası organizerleri çok işe yarayabilir."Arka Koltukta Tek Başına Oturma"

 Erken bebeklik döneminden sonra yavaş yavaş çocuğunuzu tek başına arka koktukta oturtmaya başlayabilirsiniz. Özellikle çocukluk dönemi tek başına oturmaya başlaması seyahatler sırasında daha sorumluluk almasını sağlayacaktır. Su veya mendil gibi ihtiyaçları yakınında bir yerine koyarsanız zamanla size ihtiyaç duymadan kendi isteklerini karşılayacaktır.


5 yorum:

 1. Ne güzel bir yazı hazırlamışsınız.Çocuğum olmadığı halde çok çok beğendim bu paylaşımı.Bazen ön koltukta annelerinin babalarının kucağında oturan çocuklar görüyorum.O kadar çok sinirleniyorum ki yani camı açıp laf söylememek için kendimi zor tutuyorum. Sonuçta "sanane bizim çocuğumuz" cevabını alabileceğim için de susmak durumunda kalıyorum.Bu yazı harika olmuş.Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. çok güzel detaylı bir yazı olmuş kalemine sağlık. Bu taviz verilecek bir konu değil bazen ön koltukta annesinin kucagında bebekler görüyorum ve müdahale etmemek icin kendimi çok zor tutuyorum.

  YanıtlaSil
 3. merhabaa. blog keşif etkinliğinden geliyorum blogunu takipteyim. benim blogumada beklerim. sevgilerr.
  http://setenayileguzellik.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Güzel bloğunu takipteyim canım ben de bloğuma beklerim sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel hazırlamışsınız :)
  Bu arada blogumda çekiliş yapıyorum ve bu ilk çekilişim, katılırsanız çok memnun olurum, sevgiler http://mutlugunlugum.blogspot.com.tr/2016/01/ilk-cekilisim-kisiye-ozel-ahsap-tablo.html

  YanıtlaSil